Otobiyografi sayfamda olduğunuza göre Psikolog kimliğimi ve bu alanda hangi eğitimlerden geçip hangi konularda uzmanlık aldığımı görmek istediniz. Ben de olabildiğince size kendi akademik geçmişimden bahsetmeye çalışacağım. Umuyorum sizlere yardımcı olur ve benim de sizin ya da çocuğunuzun psikolojik zorluğuna yardımcı olabilmem için vesile olur.

1987 Samsun/ Çarşamba doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimini Samsun/Çarşamba'da tamamladım. Lisedeyken Psikoloji okuyup Psikolog olmaya karar verdim.

2007 de Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesi Psikoloji Bölümünü kazandım ve bir yıl Yabancı Dil(ingilizce) hazırlık okuyarak 2012 yılında üniversiteden mezun oldum. Üniversite yıllarında çok meraklı bir öğrenciydim. Birinci sınıf itibariyle OMÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilimdalından; ASPB’a bağlı Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumlarına kadar bir çok farklı kurumda gönüllü stajlarda bulundum. Birinci sınıf öğrencilerini staj programlarına almazlar ancak o kadar meraklı ve istekliydim ki tüm kapılar o yıllardan itibaren açıldı .. Yine lisans öğrenimim boyunca merakım beni bir çok kongreye de taşıdı. 2009 İstanbul Üniversitesi Ulusal Psikoloji Öğrencileri Kongresi; 2010 Mersin Üniversitesi Psikoloji Kongresi gibi kongrelerde mesleğimin ayrıntılarına ulaşmaya devam ettim.

 

2012 de mezun olur olmaz Medicalpark Tıp Merkezinde danışan görmeye başladım. Evet çok heyecanlıydım. Bilgilerimi artık profesyonel ortamda danışanlarımla paylaşma imkanı bulmuştum. Ancak başka bir yol açılmıştı benim için. Daha çok sorumluluk daha çok çalışmak demekti. Bu nedenle lisanslı bir Psikolog olarak profesyonel eğitimleri almaya başladım. 2012 yılında 6 ay süren Bilişsel ve Davranışçı Terapiler derneğinden Panik bozukluk, depresyon,sınav kayıgısı, sosyal fobi, özgül fobiler gibi alanlarda etkili olan terapi türü Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimini aldım.

2013 te 5 yıl süren bir Psikoterapi uzmanlığı macerasına girdim. İstanbul Davranış Bilimleri Enstitüsü'nden EMDR Derneği onaylı EMDR Travma Tedavisi eğitimini ve süpervizyonlarını da alarak Yetişkin bireyler üzerine “Avrupa Onaylı Emdr Terapisti” ünvanımı almaya hak kazandım. Emdr nin uygulamalarında daha da ilerlemek adına “Emdr ve Mindfulness” uygulamalarını sevgili Dr. Alexandra Dent tarafından verilen çalıştay ile harika bilgiler edindim.

Çocuklar için Emdr eğitimi için ise Türkiyenin hatta Dünyanın Saygı duyduğu hocalarından olan sevgili Prof. Dr. Ümran Korkmazlar hocamdan eğitimler ve süpervizyonlar alarak “2. Düzey Çocuk Emdr uygulayıcısı” oldum. 2018 de İstanbul Kültür Üniversitesinde düzenlenen “Çocukluktan yetişkinliğe”  isimli Sempozyuma davet edilerek “Çocuklarda  Ölüm Korkusu; Ayrılık Kaygısı ve Emdr” konulu bir vaka sunumu gerçekleştirerek Teşekkür Belgesini Hak Kazandım. Çocuk Travmaları üzerinde de uzun süredir hızla yola devam ediyorum.

Uyguladığım terapi biçimleri arasında aynı zamanda Çözüm Odaklı Terapi, Destekleyici Terapi gibi ekoller de bulunmakta. Ancak bu ekollere bağlı kalarak yine de danışanlarımın ihtiyacına göre bazen hepsinden bazı özellikleri birleştirip danışanıma daha etkili yardımda bulunmaya çalıştığımı da söyleyebilirim.

Bu süreler içerisinde Türk Psikologları Derneğinden Wisc-R ve Wisc-ıv çocuklar için zeka testi eğitimi ve Çocuklar için Psikometrik Değerlendirmeler eğitimlerini alarak sertifikasyonlarını sağladım. Yetişkinler ve çocuklarla ilgili birçok test ve envanter konusunda yetkinliğim mevcut.

Psikoterapi ve test uygulayıcı yeterliliğimi sağlarken aynı zamanda psikoloji alanında da uzmanlıklarımı devam ettirerek 2015 yılında Omü Sosyal Bilimler Enstitüsü Evlilik ve Aile Danışmanlığı Anabilimdalı’nda Tezsiz Yüksek Lisansımı tamamlayarak “Uzman Evlilik ve Aile danışmanı” oldum. Bu zaman zarfında 2016 yılında OMÜ Psikoloji Bölümü Lisans öğrencilerinin dersler vererek öğretim görevlisi olarak gelecekteki meslektaşlarıma yardımcı oldum. OMÜ Psikoloji Lisans Öğrencilerinin davet ettikleri bir çok atölye ve konferansta onlara olabildiğince ışık olmaya çalışarak hem bilgilerimi hem de deneyimlerimi paylaşmaya çalıştım. Onlarka olmak onların hocası olmak çok güzel.  

Yine 2017 yılında Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Klinik Psikoloji Anabilimdalı’nda Tezli Yüksek Lisansı başarıyla tamamlayarak “Uzman Klinik Psikolog” ünvanını almaya hak kazandım. Bu süre zarfında NP Beyin Hastanesinde bulunma ve vaka görme fırsatı yakaladım. Tezim, yaklaşık 25.000 katılımcıya sahip olan ve Dünyanın 2.büyük Araştırması ünvanını alan Türkiye Bağımlılık Risk Profili ve Ruh Sağlığı Haritası projesine ait araştırmanın bir parçası olduğu için de ayrıca gururlu olduğumu iletmek isterim. Üsküdar üniversitesi tarafından da Teşekkür belgesi ile onurlandırıldım.

Yetişkin ve çocuk alanında ulusal ve yerel birçok Dergi, Gazete, Radyo kanalları ve TV programlarında söyleşilerde bulunup ve makaleler yazdım. Son olarak gururla ileteceğim gönüllü projelerde bulunmaktayım. 2017’de Milli Eğitim Bakanlığı ve Samsun Liv Hospital işbirliğiyle yaklaşık 10.000 kişi civarında aileye ulaşarak “Akran zorbalığı ve Baş Etme yolları” üzerine seminerler düzenleyerek ben ve yardımcı olan çalışma arkadaşlarım bir çok çocuğun hayatına ışık olduğumuzu umuyorum.

 

Türk Psikologları Derneği ve EMDR Derneğine üyeyim. Medicalpark bünyesinde çalışmaya devam ediyorum, şuan bu kurumla bağlantılı bir hastane olan Samsun Liv Hospital’da açıldığı günden itibaren görev yapmaktayım. Orta derece İngilizce bilmekteyim. Evli ve bir çocuk annesiyim.

Profesyonel Biyografi:

Yüksek lisans: Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Klinik Psikoloji Anabilimdalı 2017-2019

Yüksek Lisans: Ondokuzmayıs Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Evliik Ve Aile danışmanlığı anabilim dalı 2016-2017

Lisans: Ondokuzmayıs Üniversitesi Psikoloji bölümü 2007-2012(1 yıl ingilizce hazırlık programı dahil)

Lise: Yeşilırmak Lisesi 2001-2004

İlköğretim: Atatürk İlköğretim Okulu 1994-2001

Katıldığım Eğitimler ve seminerler:

Emdr ve Mindfulness Uygulamaları Çalıştayı – Dr. Alexandra Dent - 2019

Çocuklarla EMDR 2. düzey  -  Prof.DR. Ümran Korkmazlar – 2019

Yetişkinlerde Bağlanma ve Emdr ,Avrupa Emdr Eğitmeni ve  Uzm. Kln. Psk Asena Yurtsever-2018 

Emdr Terapisi ve Bilişsel Müdahaleler, Uzm. Kln. Psk. Şirin Atçeken-2018

Avrupa Akredite Emdr Terapisti ünvanı – 2018

Çocuklarda Bilişsel ve Davranışçı Terapiler , Prof. Dr. Nevin Dölek- 2017

Çocuklarda Davranış Sorunları ve Terapi Eğitimleri- öğr. Gör. Psk. Dr. Müge Kiremitçi Öztürk-2017

Zihin Haritaları ve Hafıza Teknikleri – Dr. Selma ŞARDA – 2017

'Çocuk ve Bağlanma' eğitimi katılım belgesi – Prof . Dr. Ümran korkmazlar – 2017

Çocuk terapi süpervizyon(devam etmekte)

Çocuklarla EMDR 1. düzey  -  Prof.DR. Ümran Korkmazlar – 2016

DeTUR – Tetikleyicilere Karşı Duyarsızlaştırma Ve Dürtüleri Yeniden İşleme(Bağımlılık,işlevsiz davranışlar ve altta yatan travmalarla çalışmaya dair yeni bir yaklaşım) Çalıştayı- EMDR derneği- By Arnold J. Popky – 2016

Yetişkin Emdr Terapistliği için bireysel süpervizyonlar(2016-devam etmekte)- By. Uzm. Klinik Psk. Asena Yurtsever

EMDR 2. Düzey (göz ile duyarsızlaştırma ve yeniden işlemleme)- By Emre konuk- 2016

WİSC IV(çocuklar için zeka ölçeği)- Türk Psikologlar Derneği – 2016

Panik Bozuklukta Ve Distimi'de Emdr Terapisi Bireysel Süpervizyonlar( ortalama 20 seans) – By. Dr. Hejan Epözdemir)

EMDR VE ERGENLERLE PERFORMANS GELİŞTİRME çalıştayı- EMDR Derneği- By Sopıa Barna - 2014

EMDR 1. Düzey (göz ile duyarsızlaştırma ve yeniden işlemleme)- By Emre konuk- 2013

ÇOCUK DEĞERLENDİRME TEST SERTİFİKASI- By esmahan Orçin – 2013

BDT 1.Düzey (Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi) (by Doç.Dr.M.Hakan Türkçapar) - 2012-2013

Beden dili- Diksiyon, Etkili iletişim ve Konuşma Sanatı eğitim sertifikası– (Kariyerim Akademi Nisan 2012)

16.Ulusal Psikoloji Kongresi – (Mersin Üniversitesi - Nisan 2010)

14.Ulusal Psikoloji Öğrencileri Kongresi – (İstanbul Üniversitesi – Temmuz 2009)

·         EMDR eğitimi Katılım Belgesi- Emre Konuk

  • 8
    Basından Haberler
  • 6
    Paylaşılan Bloglar
  • 3
    Danışan Yorumu